GÜNÜMÜZ ŞARTLARINDA ÇOCUKLARIMIZIN BEDENSEL VE RUHSAL SAĞLIĞI

English FlahPlease Click For English

GÜNÜMÜZ ŞARTLARINDA ÇOCUKLARIMIZIN BEDENSEL VE RUHSAL SAĞLIĞI

Sevgili Velilerimiz,

İnsanoğlunun Corona virüsü ile amansız mücadelesi devam ediyor. Diğer tüm ülkeler gibi bizler de kritik günlerden geçmekteyiz.

  • Yaşanmakta olan endişeli günler çocuklarımızın ruhsal sağlığını olumsuz etkiler mi?
  • Çocuğuma bu hastalığı ve bu süreci nasıl anlatmalıyım?
  • Ailemizde bu süreci nasıl yönetmeliyiz?

Şüphesiz ki, bu ve benzeri sorular hepimiz için gündemde. Çocuklarımızla birlikte evde baş başa, birebir ve kısmen de olsa izole edilmiş bir süreçten geçerken neleri dikkate almalıyız?

1. Unutmayalım ki, biz ebeveynler ve ağırlıklı olarak da anneler, çocuklarımız için ruhsal jeneratörler pozisyonundayız. Bir başka deyişle; eğer biz endişe içindeysek onlar bizden çok daha fazla endişe hissederler. Eğer biz kendimizden emin ve sağlam, her şey kontrolümüzde duruşu sergileyebiliyorsak çocuğumuz da kendini güvende ve rahat hissedecektir.

2. Bu süreci çocuklarımızın sağlıklı öz bakım becerileri kazanmaları, kişisel hijyen ve temizlik konularına yönelik farkındalık geliştirmeleri için kullanabiliriz.Dışarıdan eve döndükten sonra, yemekten önce ve sonra el temizliğine hassasiyet göstermenin önemi çocukları ürkütmeden gündeme getirilmeli.

3. Sokakta sıkça görülen maske ve eldiven takmış insanlar onları etkileyecektir. Bununla ilgili mutlaka soruları olacaktır. Olmasa bile bunu merak etmedikleri anlamına gelmez. Basit ve çocukların anlayabileceği bir dilde onlara açıklamalarda bulunalım: Virüsler çok küçük varlıklardır. Onları ancak mikroskopla görebiliriz. Soğuk ve nemli havalarda çoğalırlar. Birçok insanı hasta edebilirler. Hasta olanlar öksürürler, ateşleri çıkar, baş ağrıları olur. Aynı soğuk algınlığı gibi. Doktorlar onları tedavi ederler ve iyileştirirler. İşte bu virüslerden korunmanın çok kolay yolları vardır.

Ellerimizi yıkamak ve temiz tutmak

Diğer insanlara çok yaklaşmamak ve gerektiğinde maske ve/ya eldiven takmak

Sık sık su içmek

Hapşırırken ağzımızı kâğıt mendil ile kapatmak ve sonrasında kâğıt mendili çöpe atmak

4. Düzensiz ve sürprizlerle dolu gündelik hayat çocuklarda endişe uyandırabilir. Bu yüzden evde kalma sürecinde gündelik hayatımızda bir düzenin oluşmasına dikkat etmeliyiz. Yatma, kalkma ve üç öğün yemek saatlerinin sabit olmasına dikkat edelim. Bu günleri çocuklarımızla aramızdaki iletişimin ve paylaşımın güçlenmesi için kullanmak bizim elimizde.

Çocuklarımızın ilgi alanlarını merak ettiklerini daha yakından tanıyarak, onlara müdahale etmeden sadece eşlik etmemiz onları mutlu edecektir.

Çocuklarımızla birlikte sağlıklı ve güzel günler yaşamamız dileğiyle!

 

MK OKULLARI

Eğitim Koordinatörü

Uzman Pedagog Kerime Tunç